Zadzwoń: 606 980 855

Napisz: monika.osinska@meababywearing.pl

Jak wybrać nosidełko ergonomiczne?

Chciałabym przeanalizować z wami jak podejść do tematu doboru nosidełka dla Was i dla waszego maluszka. W zależności od tego jak duże macie dziecko będziecie inaczej dobierać konkretny produkt i będziecie zwracać uwagę na inny produkt. Wiadomo im maluch jest mniejszy tym większa powinna być nasz uwaga co do doboru “sprzętu do noszenia” (co wcale nie znaczy, że nosząc Toddlera możecie olać jakość tego noszenia – co to to nie!).

  1. Noworodki i maluchy do około 3-5 miesięcy.
  2. Niemowlaki samodzielnie trzymające główkę od około 4-5 miesięcy do momentu jak samodzielnie siada (7-9 miesięcy).
  3. Maluchy samodzielnie siadające, ale takie które jeszcze nie chodzą.
  4. Starszaki, które już sporo deptają na własnych nogach ale jeszcze lubią się tulić.
  5. Przedszkolaki i to kiedy potrzebujesz nosidła do zadań specjalnych.

Na każdym ze wspomnianych etapów rozwoju mamy do wyboru różne sposoby noszenia. Wiadomo – najlepsza na każdym z tych etapów jest chusta (generalizuje troche ale bez tego nie dało by się przygotować tego materiału). Ale jeśli nie chusta to … No właśnie szukamy nosidełka ergonomicznego!

O podstawowych cechach nosideł już nie raz wspominałam ale w tym miejscu przypomnę:

  • Ma w 100% miękki panel, który kształtem doskonale dopasowuje się  do pleców maluszka
  • Ma szeroki (często regulowany) panel który starcza od kolanka do kolanka w pełni podpierając pupę niemowlaka.
  • Nie jest przystosowany do noszenia dziecka “przodem do świata”! Zawsze nosimy wyłącznie maluszka brzuszkiem przytulonego do rodzica (czy z przodu czy na plecach).
  • Nosidełka ergonomiczne możemy używać do noszenia zarówno z przodu jak i na plecach.

Uwaga w tabelkach zamieszczonych poniżej są wyłącznie uwzględnione nosidełka klamrowe , które w czasie mojej pracy przeszły przez moje ręce, nie wszystkie też są jeszcze dostępne w moim sklepie ale to myślę sukcesywnie będzie się zmieniać. Nie wyczerpuje to również oferty rynku w tym temacie. Jeśli jednak uważasz, że jakiś konkretny model powinien znaleźć się w tych zestawieniach odezwij się do mnie. Jeśli będzie taka możliwość sprowadzę taki model i scharakteryzuje go zgodnie z moim uznaniem. 

No i kolejna rzecz – w tych tabelkach zastosowałam pewne uproszczenie, które nie jest sztywną regułą, rozmiar – rozmiarowi nie równy, jednak musiałam przyjąć jakiś schemat wyjściowy. Uwzględnijcie tą poprawkę czytając poniższy artykuł.

Jeśli masz w domu noworodka i maluszka do około 3-5 miesiąca

Jeśli mamy w domu noworodka to pierwszym wyborem zawsze powinna być CHUSTA. 

A tak na serio to pierwsze 6 tygodni życia maluszka powinien on po prostu przebywać na Mamie! Kochane Mamy – bądźcie egoistkami i wymagajcie opieki w okresie połogu! Jeśli jednak nie dane jest wam wyleżeć tego okresu to sięgnijcie po coś do noszenia. Tak jak pisałam powyżej – najpierw chusta, jedynie w skrajnych wypadkach kiedy nie ma innego wyjścia zwróccie się do doradcy noszenia w celu poszukania nosidełka. 

Nie dziwcie się proszę, że ja i tak rozmowę rozpocznę od chusty. Nawet jeśli wydaje się Wam, że nie ogarniecie tej sztuki, to nie będziecie tego wiedzieć na pewno, zanim sami nie spróbujecie! Często dobre podejście, spokój i opanowanie zrobią za Was całą robotę, musicie tylko dać sobie szansę! Tym niemniej mam modele nosidełek, które będę mogła w skrajnych wypadkach Wam polecić, ale celowo zostawiam sobie ich wyliczenie na konsultację nosidełkową, bo nie wskażę Wam żadnego modelu jeśli nie zobaczę Was w nim na żywo i nie przedstawię wszelkich alternatyw 🙂 Taka jestem wredna bestia 🙂. Jeśli nie możemy spotkać się na żywo to albo polecę Wam innego zaufanego doradcę bliżej Was albo możemy spotkać się w ramach konsultacji Onlline. Taki stan rzeczy obowiązuje Was do czasu aż maluch nie zacznie stabilnie trzymać głowy i opanuje przewrotki z brzucha na plecy i z pleców na brzuszek.

Jeśli twój maluch ma od około 4-5 miesięcy do momentu jak samodzielnie siada czyli ok 7-9 miesięcy.

Jeśli maluch już stabilnie trzyma głowę i już fajnie przewraca się z brzucha na plecy i  z pleców na brzuch a Wy nadal zakładacie że chusta jest na NIE. Lub też kiedy mama nosi z powodzeniem w chuście a potrzebujecie nosidełka dla swobodnego noszenia przez inna osobę (tata, babcia, niania) która nie chce lub nie może opanować noszenia w chuście z większą swobodą polecę wtedy nosidełko. Nadal będę się upierała, że powinnam Was w nim zobaczyć i ocenić, który model nosidełka będzie dla was najlepszy, ale gama produktów do polecenia jest tui już znacznie większa. W tym wieku maluchy noszą wówczas ciuszki w przedziale rozmiarowym od 62 do 74 … w tabelce poniżej macie modele nosidełek, które wzięłabym pod uwagę dobierając dla was coś odpowiedniego. Zauważcie, że są to w większości nosidełka, które będą rosły razem z Waszym dzieckiem. Dodatkowy plus, zwłaszcza dla portfela. 

PS: W całym internecie usłyszycie, że nosidełka przeznaczone są dla dzieci, które samodzielnie siadają. 

Moim obowiązkiem jako doradcy noszenia jest przekazanie Wam informacji o tym, że owszem chusta jest najlepszym możliwym sposobem do noszenia dziecka, które jeszcze nie siada ALE to, że Wasz maluch nie opanował tej sztuki nie skazuje Was na no noszenie dziecka wyłącznie na rękach jeśli nie możecie lub z jakichkolwiek powodów nie chcecie nosić go w chuście. 

Musicie mieć jednak pełną świadomość wyboru takiej a nie innej formy. Zarówno ja jako Doradca jak i producenci nosidełek zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zarówno pomóc Wam rodzicom jak i nie szkodzić Waszym maluchom – dajcie nam jednak taką szansę i podejdźcie do takiego wyboru razem z nami i naszą wiedzą oraz doświadczeniem!

Jeśli twój maluch już siada samodzielnie ale jeszcze nie chodzi

Tu sprawa już się conieco upraszcza. Maluchy, które samodzielnie siadają mają na tyle dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa, że są w stanie panować nad górną częścią swojego małego ciała. Zatem siedzenie w nosidełku jest dla nich znacznie łatwiejsze. 

Nadal należy zwracać uwagę aby to nosidło rozmiarowo było przystosowane do noszenia w nim dziecka o konkretnym wzroście czy gabarycie (bo nie tylko postura dziecka ma znaczenie ale tez jego wzrost). Tym niemniej w miarę jak wzrasta waga malucha więcej uwagi trzeba wkładać w komfort osoby noszącej! Częściej patrzycie czy w nosidle jest Wam wygodnie. W tabelce poniżej macie zebrane nosidełka, które wchodzą w grupę rozmiarową Baby/Standard (zakres rozmiarów od 74 do 86) zarówno te regulowane jak i bez regulacji.

To też okres kiedy częściej zmieniacie pozycje dziecka i raz nosicie się z przodu, żeby się tulić a raz na plecach, żeby wspólnie i bezpiecznie poznawać świat.

Jeśli masz w domu starszaka, który już chodzi samodzielnie ale czasem chcecie lub musicie się nosić.

Bardzo często słyszę takie zdanie “Nie potrzebujemy nosidełka bo nasz maluch już samodzielnie chodzi”. A po chwili okazuje się, że nóżki małego człowieka nie takie mocne jak chciałby świat. A jak często macie takie sytuacje??? “Chce na rączki”, “Ja chcę siam/siama nie zawsze tam gdzie chciałaby mama”, “W żadnym wypadku nie wracam z placu zabaw o własnych siłach, prędzej zostanę tu do rana”. A zdarza się też i tak, że gorączka, katar czy inne sytuacje zmuszają nas do pomocy sobie! To właśnie sytuacje kiedy sięgnięcie po nosidełko w rozmiarze toddler to wyższa konieczność. Taki maluch 18 miesięcy i więcej to też świetny kompan do górskich wycieczek, zwiedzania świata, podróży w nieznane, a w nieznanym lepiej zawsze mieć pod ręką to co jest znane i lubiane :). 

Nosidełka dla Toddlerów to zarówno modele regulowane, te których używacie od początku noszenia jak i nieregulowane, które szyte są na konkretny przedział rozmiarowy malucha. W tej grupie są nosidełka dla dzieci noszących ciuszki mniej więcej od rozmiaru 86 do 110. W zależności jak dzieci rosną będzie to przedział wiekowy od wspomnianych 18 miesięcy do 2-3 lat a bywa, że i więcej.

No i pamiętajcie – wtedy głównie nosimy się na plecach w trosce o swój kręgosłup! Wyjątkiem mogą być sytuacje chorobowe, kiedy przytulanie jest priorytetem, ale niech to jednak będą wyjątki!

Jeśli masz w domu przedszkolaka i potrzebujesz nosidła do zadań specjalnych.

Pierwsza najważniejsza rzecz – to nie jest czas kiedy nosimy się “dla noszenia”. Prawda jest taka, że noszenie przedszkolaka jest szkodliwe dla nasz – rodziców. Są jednak sytuacje, kiedy po prostu nie mamy innego wyjścia. Ja w ostatnim roku miałam dwa razy taką akcję, Raz kiedy zdarzyła nam się kraksa w górach (na szczęście bez większych konsekwencji) zabierając nosidło na szlak Połoniny Wetlińskiej myślałam raczej o zrobieniu kilku fajnych zdjęć, niż o noszeniu dla noszenia :). Druga sytuacja była już cięższa w skutkach – gabi złamała 4 kości śródstopia i przez blisko 6 tygodni trzeba było ją nosić (kule sprawiały nam nie lada kłopot) no i dzięki Bogu było w czym!

Takie dzieciaki nosimy już WYŁĄCZNIE NA PLECACH i maksymalnie udało mi się w XL toddler Little Frog nosić Gabrysię, która teraz ma rozmiar 134!

Jeśli ten post pomógł ci określić czego potrzebujesz to zapraszam do sklepu do sekcji poświęconej właśnie nosidłom. Już niedługo usystematyzuję kategorie, żeby łatwiej było w sklepie odnaleźć nosidełko odpowiednie dla konkretnych grup wiekowych maluchów.

Wiedzę o poszczególnych modelach znajdziecie w sekcji Wybieramy Nosidełko. tam filmy o większości z opisanych nosideł. Są tam też porównania nosidełek i informacje dodatkowe pomocne przy podejmowaniu decyzji. Strona ta stale się rozrasta dlatego warto zaglądać tam częściej.

Mam też świadomość, że ten post nie wyczerpuje tematu … jeśli potrzebujesz więcej informacji o nosidełkach jestem dostępna pod adresem mailowym monika@meababywearing.pl lub na moich kanałach na Facebooku lub Instagramie.

Pozdrawiam Serdecznie

Monia

2 thoughts on “Jak wybrać nosidełko ergonomiczne?”

Leave a Comment

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0