Zadzwoń: 606 980 855

Napisz: monika.osinska@meababywearing.pl

MOTAM Bezpiecznie!

Dziś chciałabym zaprosić Was do lektury małej niepozornej książeczki o noszeniu dzieci.

Książka Rosie Knowles “Dlaczego noszenie ma znaczenie” jest na polskim rynku od maja 2018r dzięki wydawnictwu Moroszka (już nie istniejącemu) oraz dzięki marce LennyLamb. 

 

Rosie to brytyjska lekarka – pediatra, która bardzo wiele uwagi poświęca właśnie temu jaki wpływ ma noszenie dzieci na ich zdrowy i pełny rozwój. Pokazuje też, że bliskość i noszenie ma wpływ nie tylko na dziecko ale na całą rodzinę!

 

Polskie tłumaczenie tej książki wykonały dwie niesamowite doradczynie noszenia Marta Alabrudzińska oraz Maria Ryll. Dzięki ich pracy książka ta stanowi ogromna wartośc zarówno dla rodzica jak i dla doradcy noszenie. Czerpiemy z niej garściami!

 

Jednym z ważniejszych rzeczy jakie wyciągnęłam z tej książki jest 5 warunków bezpiecznego noszenia dzieci – zapamiętajcie je bo to OGROMNIE WAŻNE! Dzięki odpowiedniej grze słów i kunsztowi tłumaczek otrzymaliśmy motto

 

 

MOTAM BEZPIECZNIE
M – Mocno dociągnięte
O – oddech swobodny
T – Twarzyczka odsłonięta
A – A plecki dobrze podparte (taki wybieg tłumaczek)
M – Możesz łatwo ucałowac główkę

 

 

 

Mocno dociagnięte – zarówno chusta jak i nosidełko wymaga aby materiał był dobrze dociągnięty na pleckach malucha. Tak aby dziecko było stabilnie przyciągnięte do ciala noszącej osoby. Gwarantuje to wygodę dla dziecka i dla rodzica. Każdy luz będzie powodował, że dziecko będzie opadać w chuście i suma sumarum będzie mu to utrudnialo oddychanie i powodowało spory dyskomfort. Wiszące w chuście niemowle powoduje też spore obciążenie rodzica i ból pleców!

Oddech swobodny – należy bacznie zwracać uwagę aby maluch w żadnym momencie nei przyginał bródki do klatki piersiowej – taka pozycja bardzo źle wpływa na oddychanie dziecka. Pamiętajcie, zeby zawsze upewnić się, ze broda jest oddalona od klatki piersiowej przynajmniej na odległośc palca osobby dorosłej!

Twarzyczka odsłonięta – popatrz czy jesteś w stanie zawsze zobaczyć buzie dziecka. Materiał chusty czy nosidełka nie może jej zasłaniać. Musisz mieć pełną kontrolę nad tym co się z maleństwem dzieje w czasie noszenia. 

Plecy dobrze podparte – W wiązaniach w których układamy dziecko w symetrii do osi ciałą noszącego powinno być ono jak najbliżej osoby noszącej! Plecy powinny byc podparte w pozycji naturalnej dla etapu rozwoju dziecka a brzuch i klatka piersiowa powinny być zawsze skierowane w strone noszącego. Zbyt słabe dociągnięcie chusty będzie skutkowało zapadaniem się dziecka w wiązaniu i docelowo trudnościami w oddychaniu.

Możesz łatwo ucałować główkę – Dziecko powinno być ulozone w takiej pozycji, żeby przy niewielkim pochyleniu głowy do przodu ucałować malucha. Głównie mowa tu o wysokości w jakiej znajduje się dziecko względem osoby noszącej. Za wysoko – dziecko będzie nam wchodziło w pole widzenia co nie jest zbyt bezpieczne zarówno dla nas jak i dla malucha, zbyt nisko – będzi esię zle okładać na naszej klatce piersiowej (zbyt nisko najczęściej wiążą tatusiowie gdyż nie są uwarunkowani biustem 🙂 mamy zwykle wiążą za wysoko).

Leave a Comment

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0