Zadzwoń: 606 980 855

Napisz: monika.osinska@meababywearing.pl

Poznaj chustę – Kangurowanie przejście od ciąży do chustonoszenia

początki chustonoszenia kangurowanie noworodka

Zaczniemy dziś poznawanie chusty od tego, dlaczego tak ważne jest kangurowanie i noszenie maluszka w chuście bezpośrednio po tym jak przyjdzie na świat!

O kangurowaniu wypowiadały się nie raz mądre głowy, o jego znaczeniu w aklimatyzacji małego człowieka. Podobną acz bardziej mobilną wersją kangurowania jest noszenie noworodka w chuście od pierwszych chwil życia. Dzięki temu, że pozwalamy mu ściśniętemu i przytulonemu do mamy stopniowo oswajać się z jasnym i głośnym światem jego aklimatyzacja odbywa się w sposób płynny w miarę jak mózg przyswaja nowe boźce. To znowu owocuje większym spokojem małego człowieka i ogromnym wręcz poczuciem bezpieczeństwa.

Dlaczego tak się dzieje?

A no właśnie – nie bez powodu noszenie w chuście noworodka nazywamy 4 trymestrem ciaży. Maluszek przytulony do serca mamy i stabilnie przyciśnięty do niej chustą ma zapewnione następujące warunki:

  • jest w pozycji zbliżonej do tej, która zna z brzuszka,
  • słyszy bicie serca mamy,
  • ma ograniczoną znacząco ekspozycję na bdźce zewnętrzne (światło, dźwięki),
  • stale jest bujany w czasie chodzenia mamy co też doskonale zna z okresu ciąży.

“Nie można nauczyć dziecka noszenia – to coś co zna najlepiej od dziewięciu miesięcy ciąży!”

Wszystko to razem i każde z osobna buduje więź ze swiatem. Więź z mama w jeszcze nowy dla maluszka sposób, z tata w sposób namacalny nie tylko jako “towarzysza życia” dla mamy ale jako realną osobę stanowiącą bastion bezpieczeństwa.

Popłyńcie ze mną …

Myślę, że czytając to macie wrażenie, że popłynełam w ideologicznym “uwielbieniu” chustonoszenia – i tak pewnie jest  . Prawda jest taka, że dopiero jak zawiążecie smerfika i poczujecie jak mały człowiek nareszcie sie rozluźnia i zasypia przyznacie mi rację.

Nie raz widziałam na spotkaniach w szkole rodzenia dość sceptyczne spojrzenia kiedy o tym opowiadałam a potem kiedy z tymi samymi rodzicami spotkalam sie na konsultacjach i na własnym sercu doświadczają tego uczucia – zobaczyć ich miny … BEZCENNE!

I jeszcze jedno – jeśli już nosicie swoje maluszki zamotajcie je dziś nie wyłącznie “zadaniowo” bo potrzebujecie zrobić obiad albo szybko przemieszczać się w terenie. Noście maluchy właśnie po to żeby się przytulić, pogłaskać i spędzić parę chwil po prostu razem. 

Mam nadzieję, że dzieki tym kilku tekstom przekonam was do noszenia dzieci w chustach. Zadawajcie mi pytania o to co was interesuje  – będę miała lepszą wiedzę o tym czy bardziej interesuje was techniczna czy emocjonalna strona chustonoszenia.
Jeśli zaś uważacie, że te kilka zdań może przydac się konkretnym osobom z waszych znajomych – udostępnijcie to dalej bo wiedzy nigdy mało .

A w następnym odcinku o tym jakie sa rodzaje chust …

Leave a Comment

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
0